Sauna

Více

Spinning podle TF

Více

banner-web-pole-sport

Více

Termín na zátěžák

Více

Masaže

Více

Joga

Více

 

Schodovitý test – Laktátová křivka

Rezervace termínu zde 

Co vám tento test přinese dobrého a jak probíhá?

Jedná se o nejčastěji používaný test v profesionálním vytrvalostním sportu(cyklistika, běh)

Smyslem tohoto vyšetření je stanovení aerobního (AEP)  a anaerobního prahu (ANP).

Test objektivně odhalí skutečnou aktuální intenzitu tréninku a jeho nedostatky

Hodnoty laktátu, průběh tepové frekvence a výkon ve wattech vypovídá o vaší kondici a umožňuje srovnání výsledků ve stejných obdobích.

Vyšetření se skládá ze 4 až 10 stupňovaných zátěží, z nichž každá trvá 3 minuty. Po každé zátěži se odebírá kapilární krev (z ušního lalůčku nebo prstu) ke stanovení hladiny kyseliny mléčné (laktátu) v krvi. Z těchto nashromážděných 4 až 6 hodnot se vytvoří laktátová křivka, podle níž se stanoví aerobní práh a anaerobní práh.

Součástí testu je i vyšetření pro zjištění SKLADBYVAŠEHO TĚLA.

Kaliperace – skladba těla je pro většinu sportovců klíčovým ukazatelem s vysokou korelací ke sportovnímu výkonu. Tato metodika antropometrického měření umožňuje stanovit procento podkožního tuku, procento svalové hmoty, procento kostí a zbytku. Dále je možné určit somatotyp, ATH, WHR, BMI aj.

Bioelektrická impedance – špičkový přístroj Olympia 3.3.Tento přístroj dokáže na základě vícefrekvenční bioelektrické impedance provést rozsáhlou analýzu organizmu. Umožňuje rychle a jednoduše zjistit celou řadu parametrů, např.:

– hmotnost vnitrobuněčných a mimobuněčných tekutin,

– množství vody a bílkovin v těle,

– odhad biologického věku,

– aktivní tělesnou hmotnost,

– hmotnost tuků a svalstva,

– body mass index, aj.

 

Vlastní test je prováděn na trenažéru  CYCLUS RBM,  do kterého lze upnout vlastní kolo (horské či silniční). Do trenažéru se upíná přední a zadní vidlice, nepotřebujete tedy mít s sebou přední ani zadní kolo. Výhodou absolvování testu na vlastním kole je zachování nastavení vašeho posedu. Pokud se na test nemůžete dostavit s vlastním kolem, jsou pro Vás k dispozici erární silniční kola, na kterých lze upravit posed tak, aby se co nejlépe přiblížil Vašemu optimálnímu nastavení. Doporučujeme cyklistické tretry s SPD systémem. V případě,že používáte jiný systémnež SPD,je třeba si s sebou přinést své vlastní pedály. Pro začínající cyklisty, kteří ještě toto vybavení nemají, je možno na kola namontovat univerzální pedály s řemínkovými klipsnami. V tom případě je samozřejmě nutné se na test dostavit s vhodnou sportovní obuví.

Vezměte s sebou sportovní oblečení. Doporučujeme cyklistické z funkčních materiálů, je vhodné mít cyklistické rukavičky, případně čelenku nebo ručník na otření potu. Vlastní test trvá mezi dvaceti a čtyřiceti minutami, je proto vhodné si připravit nápoj na občerstvení během testu. Po skončení testu jsou k dispozici sprchy. Již několik minut po Vašem dojetí se začínají zpracovávat výsledky testu, které vám vzápětí budou předány a interpretovány při konzultaci s MUDr. Karlem Martínkem.