Sauna

Více

Spinning podle TF

Více

banner-web-pole-sport

Více

Termín na zátěžák

Více

Masaže

Více

Joga

Více

 

Joga

joga_hatterkep_2_116070_91325

V staroindickém jazyku – Sanskritu jóga znamená “sjednocení”. Tedy sjednoťte vaše tělo, ducha i mysl. Nechte se unášet krásou a přesností pohybu jógových ásán. Naučte se správně dýchat a pokuste se nahlédnout do tajů jógy a meditace. Účinek jógy se dosahuje sebezdokonalováním, snažit se brát život jako přirozený proces, a tím získat sílu, schopnost problémové situace vyřešit správně. Různé polohy těla působí na žlázy s vnitřní sekrecí, stimulují tvorbu hormonů a udržují nervovou soustavu v bdělém stavu. Pránájáma (dýchací technika) příznivě ovlivňuje celý tělesný metabolismus a krevní oběh. Další příznivé účinky jógy:

 • – zdraví
 • – rozvíjení koncentrace
 • – získání sebedůvěry
 • – udržení fyzické a psychické integrity
 • – sladění vnitřních a venkovních aktivit v běžném životě
 • – překonání závislosti a zlozvyků
 • – seberealizace
 • – napravení svalových disbalancí
 • – zmírnění bolestí zad
 • – protažení zkrácených svalů

Jóga je věda, životní styl, pohled na svět. Jóga proniká do všech oblastí života. Má velmi široký záběr a každý si z ní bere větší či menší část. A vzhledem k tomu, jak jsme každý jiný, existuje i celá řada cest jógy, které se od sebe více či méně liší, všechny ale vedou ke společnému cíli – poznání pravého Já. Některé cesty využívají více fyzické cvičení, jiné meditaci, mantry a další techniky.

Vinyasa jóga

Vinyasa  Yoga je dynamická forma hathajógy stavějící na vědomém propojení dechu s pohybem. Kultivuje se při ní vnitřní i vnější síla, pracuje se s energií a pozorností, posiluje se vitalita a podporuje se přirozená inteligence těla v plynulém pohybu vedeném dechem. Současně ponechává prostor i pro spontánní, intuitivní pohyb.

VinyasaFlowYoga spojuje různé sekvence jógových pozic, které posilují i protahují, zpevňují i uvolňují, revitalizují i uklidňují, otevírají a čistí.   

Ashtanga jóga 

Ashtangajóga byl původně název pro Patandžaliho osmidílnou stezku, pro kterou se dnes používá název rádžajóga. Dnes se ashtangajógou nazývá ashtangavinyasayoga, tedy systém, který si zakládá na plynulém přecházení mezi pozicemi. Ashtangajóga má svůj původ v klasické józe. Pro svět ji „objevil“ SriTirumalaiKrishnamacharya, který ve 30. letech minulého století narazil v Kalkatské knihovně na starý sanskrtský text popisující hathajógový systém. SriTirumalaiKrishnamacharya společně se svým žákem PattabhiJoisem podle tohoto textu vytvořil jógové sestavy, tzv. série. Těch je celkem šest:

 1. PrimarySeries detoxikuje a vyrovnává tělo. Někdy se označuje jako YogaChikitsa, neboli jógová terapie.
 2. IntermediateSeries otevírá a zprůchodňuje energetické kanály a tím pročišťuje nervový systém, proto se označuje jako nádíšódhana (je třeba odlišit od stejnojmenné pránájámické techniky).
 3. AdvancedSeries A, B, C a D už jsou pokročilé série a ke každé by se mělo přistupovat, až je zvládnuta ta předchozí. To konečně platí i u prvních dvou sérií.

Při ashtanze plynule, v souladu s dechem přecházíme z jedné pozice do druhé. Díky tomu probouzíme vnitřní oheň. Energie lépe proudí, což působí jak na fyzické tělo, tak i na mysl. Ashtanga je fyzicky náročnější a vyžaduje pravidelnou praxi. Výsledky jsou ale poměrně brzy znát. Při praxi ashtangajógy se používá dech udždžají, zařazují se bandhya drishti (směřování pohledu). Těmto třem prvkům se říká tristana.   

Powerjóga 

Powerjóga je dnes velmi rozšířený styl a poměrně často bývá běžnými lidmi zaměňován za klasickou jógu. Jedná se ale o dynamickou formu, v zásadě je to jednodušší varianta aštangajógy. U powerjógy více než u jiných stylů záleží na učiteli. Powerjógu často učí lidé, kteří si pouze rozšířili působnost k aerobiku nebo pilates a klasickou jógu neznají. Najde se ale řada cvičitelů, kteří mají osvojeny základy jógy, a pak se může stát powerjóga vhodným cvičením pro všechny, kteří potřebují pro praxi více pohybu a dynamičnosti.   

Hormonální jóga 

Hormonální jógová terapie podle DinahRodrigués je přírodní léčba – sestava cviků vycházejících z hatha jógy, kundalini jógy a tibetských technik práce s energií, která byla vytvořená pro ženy s problémy způsobenými hormonální nerovnováhou. Obsahuje speciální cviky na reaktivaci produkce a harmonizace hormonů, v důsledku čehož zmírňuje nebo odstraňuje nepříjemné doprovodné symptomy menopauzy a rovněž pomáhá při dalších problémech jako jsou polycystické vaječníky, premenstruační syndrom či neplodnost (více níže). Terapie Hormonální jógou zvyšuje a vyrovnává hladinu hormonů, především estradiolu, takže pomáhá v prevenci osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění. Kromě odstranění níže zmíněných nežádoucích symptomů Hormonální jógová terapie podpoří váš celkový zdravotní stav, zvýší pružnost vašeho těla, pohyblivost kloubů, posílí plíce, detoxikuje organismus, zvýší metabolismus, vylepší tvar postavy i stav pleti, zvýší imunitu a napomůže omlazení těla i mysli. Hormonální jógová terapie pomáhá při těchto problémech způsobených hormonální nerovnováhou:

 • – Předčasná menopauza
 • – Symptomy spojené s menopauzou (návaly, nespavost, podrážděnost, deprese, emocionální nestabilita, snížení paměti, ztráta vitality, nízké libido, urogenitální suchost, migrény)
 • – Premenstruační syndrom (PMS)
 • – Polycystické vaječníky (PCO)
 • – Ztráta menstruace a ovulace
 • – Neplodnost způsobená hormonální nerovnováhou, špatným prokrvením či svalovou křečí v pánevní oblasti.
 • – Osteoporóza
 • – Inkontinence
 • – Deprese, emocionální nestabilita, snížení paměti způsobené nízkou hladinou hormonů
 • – Nedostatečná činnost štítné žlázy
 • – Nespavost
 • – Padání vlasů, lámavé nehty, suchá pleť a akné
 • – Pomáhá i při syndromu karpálního tunelu